Senator Arthur Sinodinos

Minister for Industry, Innovation and Science
'This National Press Club address is a keynote brought to you as part of Science meets Parliament'
Wednesday, 22 March 2017
Arrive from 11.30am, lunch 12 noon, speaker 12.30 concludes 1.30pm
-

Registrations for this event are now closed. Please contact reception for further details.

Arthur Sinodinos was sworn in as Minister for Industry, Innovation and Science in the Turnbull Government on 24 January 2017.

From September 2015 to January 2017 as Cabinet Secretary, Senator Sinodinos assisted the Prime Minister in ensuring the proper process and functioning of the Government as a Cabinet-level minister.

Senator Sinodinos was Assistant Treasurer from September 2013 to December 2014 and Shadow Parliamentary Secretary to the Leader of the Opposition from September 2012 to September 2013.

Senator Sinodinos is known for his focus on substantive topics affecting Australia’s increasingly complex economic and financial landscape.

He is an expert on financial markets, economics and public policy, reflecting his experience gained through previous roles as an economist with the Commonwealth Treasury and Department of Finance

He worked for former Prime Minister John Howard, whilst he was Opposition Leader as his Senior Economic Adviser from 1987-89 and again in 1995-96.

In 1997, Senator Sinodinos became Prime Minister Howard’s Chief of Staff, a position he held for nine years. In 2006 he went to work with Goldman Sachs JBWere and then the National Australia Bank and various corporate appointments.

Senator Sinodinos was a member of various pro-bono boards including the Mary MacKillop Foundation, a charity which funds “small life changing projects” for the underprivileged, the Aboriginal Employment Strategy Pty Ltd, the Australian Institute of Management and the Australian and New Zealand School of Government.

In 2008, Senator Sinodinos was appointed an Officer of the Order of Australia for his service to politics through the executive function of government, to the development of economic policy and reform and to the Greek community.

He returned to politics in 2011 when he replaced Helen Coonan as a Liberal Senator for New South Wales.

In December 2011, the then Opposition Leader Mr Abbott announced the creation of the Coalition Deregulation Taskforce to cut Government red and green tape by $1billion a year and appointed Senator Sinodinos as chairman of the taskforce.

Current parliamentary positions
Minister for Industry, Innovation and Science
Senator for New South Wales

Former parliamentary positions
Cabinet Secretary
Assistant Treasurer
Member, Education and Employment Legislation Committee
Member, Education and Employment References Committee
Member, Environment and Education Committee
Member, National Broadband and Network Select Committee
Finance and Public Administration Legislation Committee
Finance and Public Administration References Committee
Standing Committee on Regulations and Ordinances
Coalition Foreign Affairs, Defence and Trade Committee member (v)
Coalition Economics Committee member (v)
Coalition Rural and Regional Affairs, Agriculture, Infrastructure, Environment and Water Committee member (nv)